Piotr Ganobis prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Piotr Ganobis Świat Aluminium uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt pn. „Cyfryzacja i rozwój przedsiębiorstwa Świat Aluminium Piotr Ganobis w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez inwestycję w innowacyjne środki trwałe zwiększające potencjał produkcyjny firmy”.

Projekt realizujemy w celu:

1) Poprawy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa oraz zwiększenia jego potencjału wytwórczego dzięki wdrożeniu innowacji procesowych poprzez zakup innowacyjnych urządzeń usprawniających procesy wytwórcze w firmie tj.:

  1. a) inwestycję w nową obrabiarkę 5-osiową wraz z oprzyrządowaniem, mającą pozwolić na produkcję dotychczas niemożliwych do wykonania detali oraz realizację innowacji produktowych na poziomie firmy oraz branży,
  2. b) zakup postprocesora spójnego z nową inwestycją w obrabiarkę 5-osiową dla zapewnienia pełnej integracji pomiędzy przygotowywanymi projektami konstrukcji, a wykonawstwem na nowych zasobach maszynowych.

2) Wdrożenia innowacji produktowej w postaci znacząco ulepszonych form rozdmuchowych z funkcjonalnością znakowania butelek i form.

Dodatkowymi elementami projektu są też zakup systemu ERP, który usprawni pracę przedsiębiorstwa, a także zakup żurawia słupowego wraz w wciągnikiem łańcuchowym i płytą montażową.

Przewidywanymi efektami przeznaczonych do wykonania inwestycji jest:

  1. Wdrożenie innowacji produktowych tj. znacząco ulepszonych form rozdmuchowych z funkcjonalnością znakowania butelek, co pozwoli na śledzenie cyklu życia opakowań i przyczyni się do pobudzenia postaw proekologicznych związanych z recyklingiem surowców wtórnych przez kontrahentów firmy i ich klientów. Ponadto ta innowacyjna forma rozdmuchowa zawierać będzie tzw. sztapelkant – nowy element w formie, dzięki któremu w gotowym produkcie powstaje wyżłobienie zewnętrzne pozwalające zachować stałą odległość pomiędzy pojemnikami. Dzięki temu rozwiązaniu firma będzie mogła dostarczać produkt, który będzie mógł sprostać nowym wymaganiom klientów oraz pomóc w redukcji kosztów, a także wzmocnić efekty środowiskowe – minimalne straty materiałowe, redukcja odpadów produkcyjnych.
  2. Wdrożenie innowacji procesowej poprzez znaczące udoskonalenie dotyczące procesu produkcji form rozdmuchowych dzięki wdrożeniu:
  3. innowacyjnego urządzenia – 5-osiowej obrabiarki numerycznej, która umożliwi przeprowadzenie symulacji 3D pracy obrabiarki i możliwość wykrycia ewentualnej kolizji narzędzia z detalem oraz narzędzia z obrabiarką,
  4. zaawansowanego postprocesora CAM, co pozwoli na tworzenie dedykowanych posiadanym maszynom programów sterujących oraz m.in. na symulowanie ścieżki narzędzia, co przyczyni się do wykrycia ewentualnych pomyłek i ich eliminację na etapie projektowania,
  5. wiercenie odpowietrzenia gniazd formujących (formy rozdmuchowe) dla poprawy jakości produktów opakowaniowych.

 

Ponadto rozbudowa parku maszynowego pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnej i wzrost przychodów z podstawowej działalności gospodarczej, przy czym zakłada się przynajmniej 30% wzrost rocznych przychodów w perspektywie trzyletniej od momentu zakończenia realizacji projektu. Zostanie poprawiona ergonomia pracy, zwiększona precyzja działania, wszechstronność i elastyczność działania oraz oszczędność energii.

 

Wartość projektu: 2 381 685,00

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1475 456,00 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie